B. ŚRODKI DO CZYSZCZENIA METALI

Ekstrakt „Globus”

40 gr. cerezyny wytapia się i dodaje 43 gr.  kwasu oleinowego, następnie 44 gr. dobrze szlamowanej kredy i całość rozciera na subtelny proszek.

Płynne kremy do czyszczenia metali

1.   56 kg. ziemi infuzornej (Terra Tripolitana), 30 l. oleju parafinowanego, 15 l. spirytusu denaturowanego, po 5 l. spirytusu kamforowego i oleju terpentynowego, 3,75 l. amoniaku (cięż. właśc. 0,960).
2.   Po 9 kg. ziemi infuzornej i mączki górskiej, 5 kg. wosku japońskiego, 12 l. oleiny, 90 l. benzyny.
3.   „Fulmenol”: 100 kg. dobrze szlamowanej kredy, 65 kg. oleiny, 38 kg. amoniaku, po 49 kg. spirytusu denaturowanego i benzyny.
4.   Krem Meyera: 10 kg. białej oleiny, po 5 kg. stearyny, 96%-towego spirytusu i wody, po 20 kg. szlamowanej, białej ziemi infuzornej i oleju terpentynowego, 25 kg. nafty, 6 kg. amoniaku (cięż. właśc. 0,660).
Wszystkie te środki mogą być perfumowane olejkiem mirbanowym, octanem amylu, olejkiem lawendowym i t. p.

Pomadki do czyszczenia metali

1.    Czerwień angielską i surową wazelinę miesza się w równych częściach i perfumuje olejkiem mirbanowym.
2.    Po 50 cz. dobrze przemytego szmerglu, czerwieni angielskiej i łoju baraniego, jak również 40 cz. surowego kwasu ole­jowego miesza się, nagrzewając i perfumuje olejkiem mirbanowym.
3.    20 cz. dobrze przemytego proszku kwarcowego, 30 cz. dobrze przemytej czerwieni angielskiej (Caput mortuum), 50 cz. surowej waseliny.
4.   200 cz. miałko sproszkowanego popiołu z węgla brunatnego, 50 cz. wapna wiedeńskiego, 50 cz. czerwieni angielskiej miesza się przez tłuczenie z olejem stearynowym lub z szarym mydłem, na gęstą masę. Gotową masę perfumuje się olejkiem mirbanowym i napełnia w puszki blaszane.
5.    20 cz. czerwieni angielskiej (Caput mortuum), 80 cz. szlamowanej ziemi infuzornej, 50 cz. surowej wazeliny.
6.    1 cz kwasu oksalowego, 15 cz. czerwieni angielskiej, 20 cz. pomeksu, 60 cz. olejku palmowego, 4 cz. nafty. Do użycia bierze się bardzo subtelne proszki, miesza dokładnie, przesiewa kilka razy przez gęste sito i dolewa na oleju palmowego z naftą. Per­fumuje się olejkiem mirbanowym lab innem taniem pachnidłem.
7.    5 kg. szmalcu, 700 gr. stearyny, 500 gr. szlamowanej czerwieni angielskiej (Caput mortuum), 1,8 kg. oleiny, 6 kg. szla­mowanej ziemi infuzornej, 75 gr. olejku mirbanowego miesza się razem.
8.    2 cz. popiołu cynowego, 1 cz. grafitu, 1 cz. czerwieni angielskiej, 1 cz. tłuszczu, 0,5 cz. żółtej cerezyny.
9.    Dla mosiądzu:
15 cz. kwasu oksalowego rozpuszcza się w 120 cz. wody, doda­je 500 cz. sproszkowanego pomeksu, 7 cz. olejku terpentynowego, 60 cz. szarego mydła, 65 cz. oliwy. Mieszając, gotuje się na jednostajną masę.
10.   Pomadka uniwersalna:
20 cz. dobrze szlamowanej czerwiem paryskiej miesza się z 80 cz. subtelnego proszku kwarcowego w moździerzu, dodaje pomału 50 cz. surowej waseliny, przerabiając, aż do otrzymania gęstej masy i perfumuje olejkiem mirbanowym.

Mydła do czyszczenia metali

1.    Mydło angielskie:
2,5 kg. masła kakaowego roztapia się w naczyniu żelaznem z niewielkim dodatkiem wody, następnie dodaje 200 gr. kredy, po 100 gr. ałunu, śmietanki winno-kamiennej i bieli ołowianej, całość dobrze miesza i dla skrzepnięcia rozlewa w formy. Przed użyciem rozrabia się mydło z niewielką ilością wody, pokrywa niem przeznaczony do oczyszczenia przedmiot i czyści suchym gałganem lub skórą.
2.    „Superior”:
48 kg. czystego mydła ziarnistego kraje się w wióry, oblewa niewielką ilością wody, rozpuszcza w kąpieli wodnej, a potem przesiewając, dodaje się mieszaninę z 6 kg. kredy i po 3 kg. bieli ołowianej, kamienia winnego i palonej magnezji (wszyst­ko dobrze przemyte). Miesza się dokładnie i jeszcze ciepłą masę wlewa w formy.
3.      W 3 cz. wrzącej wody rozpuszcza się 3 cz. białego mydła; zdejmuje z ognia i miesza z 2 kg. białej ziemi infuzornej (Terra Tripollitana), 3 cz. kredy, 1 cz. subtelnie sproszkowanego pomeksu, 3 cz. czerwieni angielskiej.
4.     150 cz. proszku do czyszczenia metali, 950 cz. proszku mydlanego tłucze się w ogrzanym moździerzu ze spirytusem na gęstą masę.
5.     3 cz. bieli ołowianej, 8 cz. miałkiej ziemi infuzornej (Terra Tripollitana), 2 cz. czerwieni angielskiej miesza się z 20 cz. roztopionego mydła kokosowego i na zimno zmydla z 10 cz. ługu sodowego 38°B.
6.     3525 cz. oleju kokosowego zmydla się z 1763 cz. ługu sodowego 40°B i dodaje 12 cz. amoniaku, 450 cz. czerwieni angielskiej i 450 cz. wody.
7.     30 cz. zwyczajnego ziarnistego mydła, 70 cz. bardzo subtelnie sproszkowanego marmuru i 1 cz. czerwieni pompejskiej zmieszanej z brunatną ochrą. Do ciekłego mydła wlewa się pozostałe substancje.

Środki do czyszczenia miedzi i mosiądzu

a)     Maść do czyszczenia:
1 cz. oliwy i tyleż łoju miesza się razem na ciepło i wciąż mieszając dodaje 4 cz. mielonego pomeksu, jak również po 2 cz. czerwieni angielskiej (Caput mortuum) i kredy.
b)   Wody do czyszczenia:
1.    15 gr. kwasu oksalowego rozpuszcza się w 250 gr. wody i dodaje 35 gr. subtelnie sproszkowanej ziemi infuzornej.
2.    30 gr. kwasu siarczanego, 20 gr. subtelnie sproszkowanego pomeksu, 200 gr. wody.

Środki do czyszczenia srebra

1.     Kulki do czyszczenia srebra:
2 cz. żółtej ziemi infuzornej (Terra Tripollina) i 5 cz. kredy miesza się dokładnie z bardzo słabą wodą gumową (1 cz. gumy arabskiej na 12 cz. wody) i rozrabia na gęste ciasto. Formuje się kule wielkości jajka gołębiego, suszy je w słabo nagrzanem miejscu na deskach i po stwardnieniu pakuje w cynfolję:
2.     Proszki do czyszczenia srebra:
a) Po 3 cz. kamienia winnego i kredy i 1 cz. ałunu, najdo­kładniej zmielone, przemyte, miesza się dokładnie razem. Przez dodanie wody można przygotować pomadkę, którą napełnia się tubki i pudełeczka. Proszkiem jak i również pomadką za po­mocą białej szmatki pokrywa się srebrne przedmioty, a po wy­czyszczeniu wyciera skórą.
b)     250 cz. kredy, 117 cz. gliny fajkowej, 62 cz. bieli ołowia­nej, 23 cz. magnezji, 23 cz. czerwieni angielskiej miesza się razem kilkakrotnem przesiewaniem przez sito.
c)     4 cz. subtelnie sproszkowanego „Cremor tartari”, 8 es. bieli hiszpańskiej, 2 cz. sproszkowanego ałunu, miesza się ra­zem, mocnym octem winnym rozrabia na ciasto i suszy na po­wietrzu, proszkuje, jeszcze raz rozrabia i t. d.
d)     10 cz. subtelnej kredy, 1 cz. sody, 0,25 cz. kwasu cytry­nowego miesza się razem; do użytku zwilża się wodą.
3.    Mydła do czyszczenia srebra:
a)    80 cz. miałko skrobanego białego lub żółtego mydła rozpuszcza się, nagrzewając w możliwie małej ilości wody i następnie dodaje 18 cz. palonej magnezji, jak również 2 cz. bardzo subtelnie sproszkowanej czerwieni angielskiej. Mydło używa się dla utrzymania srebrnych   przedmiotów w możliwie  dobrym stanie.
b)    100 cz. miałko skrobanego białego lub żółtego mydła, 4 cz. sproszkowanego popiołu cynowego, 8 cz. węglanu amonu i 16 cz. bardzo subtelnie sproszkowanej kredy dają doskonale mydło do czyszczenia srebra, lecz należy być bardzo ostrożnym