E. ATRAMENTY METALOWE

Atramenty kolorowe, błyszczące

Przygotowuje się przez rozcieranie roztworu   barwika anilinowego   z   potrzebą   dla   zgęszczania   ilością  gumy, oraz z prawdziwym lub fałszywym proszkiem srebrnym. Do wyrobu żółtych, czerwonych i brunatnych używa się złota lub stopu złotego koloru, a także proszku, glinowego (aluminiowy).

Prawdziwe atramenty złote i srebrne

Prawdziwe złoto lub srebro w listkach rozciera się tak długo w miseczce porcelanowej z odrobiną wody i gumy, aż nawet przez silną lupę nie można dostrzec płatków metalu. Następnie dodaje się tyle wody, ile potrzeba dla utworzenia bardzo gęstopłynnego atramentu. Atramenty te należy przed użyciem zaw­sze wstrząsać. Dla złota należy brać zamiast wody nasycony roztwór kwasu pikrynowego, ponieważ wówczas można dodać, daleko więcej wody, a mimo to otrzymuje się ładne, błyszcząco-złote pismo.

Fałszywe atramenty złote i srebrne

a)  Atrament złoty otrzymuje się z fałszywego bronzu złotego. Lepiej rozcierać tak zwane złoto Musiv, (które znajdu­je się w sprzedaży w postaci błyszczących złotych łuszczek) z atramentem gumiguttowym. Atrament ten, choć nie posiada tak pięknego połysku, jak prawdziwy złoty, posiada natomiast trwały kolor.
b)  Atrament srebrny można otrzymać przez rozcieranie cynofolji z gumą. Lepiej jest rozcierać z gumą staniol glinowy lub opiłki glinowe. Atrament ten daje pismo, które trwale za­chowuje wygląd srebra.

Tani atrament srebrny do znaczenia

Przygotowuje się przez częściową zamianę drogiego azotanu srebra solami miedzianemi. Następujący przepis daje ładny czarny trwały atrament:
15 cz. azotanu srebra i 35 cz. koperwasu miedzianego rozpuszcza się w 40 cz. wody i dodaje 50 cz. amoniaku. W razie, gdy ciemno-niebieski roztwór nie jest zupełnie klarownym, to należy dodać jeszcze trochę amoniaku. Po 20 cz. gumy i sody rozpuszcza się w 40 cz. gorącej wody deszczowej i oba roztwo­ry łączy razem. Atrament ten jest doskonały dla tkanin płó­ciennych i wełnianych, białego jedwabiu, dla cienkich tkanin wełnianych, jak również dla gazy i muślinu ilość gumy należy trochę zwiększyć. Przy tego rodzaju atramentach srebrnych, w skład których wchodzą już guma i soda, można nie używać cieczy przygotowawczej.