D. MYDŁA LECZNICZE

Mydło jodowo-bromowe

5 kg. najlepszego miękkiego mydła oleinowego roztapia się w kąpieli wodnej, następnie dodaje roztworu 700 gr. najlepszej wątroby siarkowej (kalium sulfuratum.) 500 gr. jodku potasu, 300 gr. bromku potasu i 120 gr. czystego koperwasu żelazowego, całość dobrze porusza i następnie paruje, tak, aby po ostygnięciu znowu otrzymać mydło.

Mydło jodowe

12 cz. mydła i 1 cz. sproszkowanego jodku potasu miesza się dokładnie. Mydło jodowe rozpuszczone w wodzie służy do kąpieli przy wielu chorobach skórnych.

Mydło kamforowe

a)   10 cz, proszku mydlanego i 1 cz. kamfory miesza się dokładnie.
b)   30 gr. oleju kokosowego, 16 gr. ługu sodowego 38° B., 1 ½ gr. kamfory, rozpuszczonej w tłuszczu. Dla usunięcia zapachu kamfory, można perfumować zapomocą 150 gr. olejku sasafrasowego, 150 gr. olejku rozmarynowego, 76 gr. olejku tymiankowego.
Mydło kamforowe używa się przeciw odmrożeniom i do kąpieli przeciwreumatycznych.

Mydło karbolowe

a)   40 kg. białego ziarnistego mydła, 1 kg. chemicznie czy­stego kwasu karbolowego, zmieszać z 1 kg. roztworu potażu.
b)   20 kg. oleju kokosowego, 10 kg. ługu sodowego 338° B. 750 gr. chemicznie czystego kwasu karbolowego rozpuszcza się w 750 gr. ługu potasowego i 100 gr. gliceryny.
Mydło karbolowe znajduje zastosowanie przy pewnych schorzeniach skóry: liszajów, łupieżu i t. p. również jako środek de­zynfekujący przy chorobach zakaźnych.

Mydło miodowe

Przygotowuje się przez stopienie 12—16 cz. dobrego mydła łojowego z 1—4 cz. aromatycznego miodu pszczelnego; używa się jako środek przeciw szorstkiej, popękanej skórze.

Mydło kreolinowe

a)   40 kg. białego ziarnistego mydła, 1 kg. kreoliny.
b)   30 kg. oleju kokosowego 15,5 kg. ługu sodowego 38° B., 1,5 kg. kreoliny. Kreolinę rozpuszcza się w oleju kokosowym. Mydło to działa antyseptycznie.

Mydło rycynowe

Przygotowuje się przez zmydlenie oleju rycynowego z wodzianem magnezji (Magnesia usta): mydło jest białe i do wewnątrz działa jako środek przeczyszczający.

Mydło  salicylowe

Przygotowuje się przez zmieszanie nasyconego roztworu kwasu salicylowego w mocnym spirytusie winnym z roztopionem mydłem. Na 10 cz. mydła używa się około 1 cz. tego raztworu. Mydło to jest analogiczne z mydłem karbolowem, co do własności dezynfekujących, lecz różni się od ostatniego tem, że nie ma zapachu.

Mydło taninowe

a)   40 kg. białego dobrego mydła, 1 kg, taniny.
b)   30 kg. oleju kokosowego, 15,5 kg. ługu sodowego 38° B., 0,75 kg. taniny (rozpuszczonej przez nagrzanie w 0,5 1. wody). Do perfumowania używa się 30 gr. olejku lawendowego, 30 gr. olejku geraniowego, 30 gr. olejku bergamotowego, 50 gr. olej­ku miętowego.
Dodanie taniny przy drugim sposobie otrzymywania mydła (przez mieszanie) powinno nastąpić jak najpóżniej, ponieważ tanina w obecności wolnych ługów i przy dostępie powietrza bardzo łatwo się rozkłada. Mydło taninowe zaleca się przeciwko liszajom, odmrożeniom i poceniu nóg.

Mydło ichtyolowe

a)   40 kg. białego mydła, 1,5 kg. ichtyolu.
b)   30 kg. oleju kokosowego, 15,5 kg. ługu sodowego 38° B., 1,75 kg. ichtyolu, rozpuszczonego w możliwie małej ilości wody. Mydło, to używa się przy różnych chorobach skórnych.

Mydło dziegciowe

a)   40 kg. brunatnego mydła dobrego, 5 kg. dziegciu.
b)   20 kg. oleju kokosowego, 10,75 kg. ługu sodowego 38° B., 2 kg. dziegciu. Mydło przygotowuje się zwykłym sposobem przez zmieszanie ługu i oleju kokosowego, po uprzedniem roz­puszczeniu w nim dziegciu. Mydło to używa się jako środek leczniczy przy zewnętrznych chorobach skórnych, liszajach, łu­pieżu i t. d.

Mydło dziegciowo-siarkowe

a)   40 kg. żółtego mydła, 4 kg. wątroby siarkowej (kalium sulfuratum), 4 kg. dziegciu.
b)   20 kg. oleju kokosowego, 10,5 kg. ługu sadowego 38° B, 3 kg. wątroby siarkowej, 3 kg. dziegciu. Mydło to jest bardzo rozpowszechnione i używa się przeciw wysypkom skórnym, czerwoności twarzy, wągrom, łupieżowi i t. p.

Mydło terpentynowe

3 kg. białego mydła, 3 kg. dobrego, nie napełnianego mydła miękkiego (szarego) stapia się w kąpieli wodnej i dokładnie miesza z 6 kg. oleju terpentynowego i 600 gr. miałko sproszkowanego potażu. Gotowy produkt o gęstości maści nakłada się do płytkich szklanych słoików. Mydło to służy do nacierania przeciw dolegliwościom reumatycznym, podagrze, opuchlinom i t. d.

Mydło siarkowe

a)   40 kg. żółtego mydła, 4 kg. wątroby siarkowej (kalium sulfuratum) rozpuszczonej w możliwie małej ilości wody, mie­sza się w zwykły sposób na maszynie.
b)   20 kg. oleju kokosowego, 10,25 kg. ługu sodowego 38° B., 3 kg. wątroby siarkowej, rozpuszczanej w 3 kg. wody.

Mydło tymolowe

a)   40 kg. białego mydła, 1 kg. tymolu, rozpuszczonego w niewielkiej ilości spirytusu.
b)   30 kg. oleju kokosowego, 16 kg. ługu sodowego 38° B., 1 kg. tymolu, rozpuszczonego w niewielkiej ilości spirytusu. Mydło tymolowe jest antyseptycznem i może być zalecone prze­ciw wszystkim nieczystościom skóry.