F. MYDŁA SPECJALNE

Mydło w proszku

1. 25 cz. białego ziarnistego mydła, 20 cz. oleju lnianego, 65—70 cz. sody prażonej (bezwodnej) sypie się do odpowied­niego naczynia i dobrze przerabia drewnianą gracą, przez co cała masa mocno się nagrzewa. Gdy wszystko jest dobrze prze­mieszane, przekłada się mydło, aż cała masa rozpadnie się na drobne kawałki. Po zupełnem ostygnięciu przesiewa się przez gęste sito i proszek gotowy.
Uwaga. Mydło jedno i drugie przed włożeniem do naczynia powinno być suche i postrugane w cienkie wiórki. Przed prze­sianiem perfumuje się właściwym zapachem.
2. 35 cz. kwasu oleinowego, 14 cz. ługu sodowego 40° B., 7 cz. sody prażonej, 28 cz. wody zmydla się razem; tworzy się przezroczysty klej, który należy zagotować. Następnie ogień się usuwa i mieszając dodaje 35 cz. sody prażonej. Mieszanie prze­ciąga się tak długo, aż wytworzy się kaszkowata mączka. Masę tę miesza się do ostygnięcia. Jeżeli proszek ma być perfumowa­ny, lub posiadać zapach amoniaku i terpentyny, to odpowiednie perfumy — po większej części olejek mirbanowy — lub amo­niak i terpentynę dodaje się pod sam koniec do proszku. Po zupełnem ostygnięciu całość tworzy ścisłą masę, która zapomocą młynka i sita zamienia się w właściwy proszek.
Tańszy proszek przygotowuje się w zupełnie ten sam spo­sób z: 13,5 cz. oleju z nasion palmowych, 2 cz. oleju palmowe­go, 10 cz. ługu sodowego 40° B., i 80 cz. wody, oraz dla wytwo­rzenia kleju jeszcze 105 cz. prażonej sody.
3. 100 kg. oleju z nasion palmowych, 51 kg. ługu sodowego 38° B., 100 kg. wody, 100 kg. sody. Olej palmowy zmydla się z ługiem, raz zagotowuje, mieszając dodaje wodę i sodę, poczem ostygłą, kaszkowata masę miele i przesiewa przez sito.