Mydło w proszku
1. 25 cz. białego ziarnistego mydła, 20 cz. oleju lnianego, 65—70 cz. sody prażonej (bezwodnej) sypie się do odpowiedniego naczynia i dobrze przerabia drewnianą gracą, przez co cała masa mocno się nagrzewa. Gdy wszystko jest dobrze przemieszane, przekłada się mydło, aż cała masa rozpadnie się na drobne kawałki. Po zupełnem ostygnięciu przesiewa się przez gęste sito i proszek gotowy.
Uwaga. Mydło jedno i drugie przed włożeniem do naczynia powinno być suche i postrugane w cienkie wiórki. Przed przesianiem perfumuje się właściwym zapachem.
2. 35 cz. kwasu oleinowego, 14 cz. ługu sodowego 40° B., 7 cz. sody prażonej, 28 cz. wody zmydla się razem; tworzy się przezroczysty klej, który należy zagotować. Następnie ogień się usuwa i mieszając dodaje 35 cz. sody prażonej. Mieszanie przeciąga się tak długo, aż wytworzy się kaszkowata mączka. Masę tę miesza się do ostygnięcia. Jeżeli proszek ma być perfumowany, lub posiadać zapach amoniaku i terpentyny, to odpowiednie perfumy — po większej części olejek mirbanowy — lub amoniak i terpentynę dodaje się pod sam koniec do proszku. Po zupełnem ostygnięciu całość tworzy ścisłą masę, która zapomocą młynka i sita zamienia się w właściwy proszek.
Tańszy proszek przygotowuje się w zupełnie ten sam sposób z: 13,5 cz. oleju z nasion palmowych, 2 cz. oleju palmowego, 10 cz. ługu sodowego 40° B., i 80 cz. wody, oraz dla wytworzenia kleju jeszcze 105 cz. prażonej sody.
3. 100 kg. oleju z nasion palmowych, 51 kg. ługu sodowego 38° B., 100 kg. wody, 100 kg. sody. Olej palmowy zmydla się z ługiem, raz zagotowuje, mieszając dodaje wodę i sodę, poczem ostygłą, kaszkowata masę miele i przesiewa przez sito.